Proje Yönetimi

Başarılı Ekipler, Proje Yönetim Yazılımlarını Nasıl Kullanıyor? (İnfografik)

04.12.2015 — Goktug Turan

main

Proje Yönetimi

Başarılı Ekipler, Proje Yönetim Yazılımlarını Nasıl Kullanıyor? (İnfografik)

04.12.2015 — Goktug Turan

Proje yönetiminde kullanılan yazılımlar, projelerin hayat döngüsü için ne kadar önemli? Bu tür yazılımlar için bütçe ayırmak ne kadar mantıklı?... Bu sorulara cevap bulmak adına yapılan anketin sonuçları tek bir infografikte karşınızda.

Information Week’in haberine göre, yüksek performanslı şirketlerin %87’si proje yönetim sürecinde günlük işlerin takibi ve hedeflere ulaşılması için proje yönetim yazılımları kullanıyor. Jira, Microsoft Project, Wrike, Podio, Asana, TeamWork, Trello… Liste uzayıp gidiyor ve bu ürünlerin hemen hemen tamamı kullanan kişi sayısı üzerinden aylık ücret alıyor. Şirketler neden ekstra maliyete rağmen bu yazılımları kullanıyor? Bundan nasıl bir çıkar elde ediyorlar? Ne tür takımların proje yönetim yazılımlarına ihtiyacı var? Piyasada yer alan bir çok proje yönetim yazılımından kendileri için doğru olanı nasıl seçiyorlar?

Wrike, tüm bu sorulara cevap veren harika bir infografik hazırlamış. Paylaşmadan geçmek ayıp olurdu…

Öncelikle verilerin bazılarını ele almak istiyorum. Yapılan anket sonucu proje yönetim yazılımına ayrılan bütçe, kesinlikle verimli iş yapımı ve takibi olarak geri dönüyor. Bu tür yazılımlara ayrılan kaynak, şirketler için bir masraftan çok bir yatırım olarak görülüyor.

Proje yönetim yazılımlarını en fazla kullanan sektörün açık ara IT sektörü olduğunu görüyoruz. IT dünyasının her geçen gün büyüyen hacmi ve işin bir çok farklı aşamadan geçmesi burada etken rol oynuyor. Diğer sektörlerin de zaman içersinde bu tür yazılım kullanımlarını arttıracağı aşikar.

Organizasyonların proje yönetim yazılımı kullanmaya başlama nedenleri de bu yazılımların önemlerini listeler gibi. Verimi arttırmak en üst sırada yer alırken kağıt kullanımının önüne geçme ve veri kaybı yaşamama gibi gayet geçerli sebepler de listede yer alıyor.

Şirketlerin proje yönetim yazılımı seçmelerinde etken rol oynayan faktörler bir hayli ilginç. Proje yönetim yazılımını sağlayan şirketin verdiği destek, yani kısaca ürünün teknik desteği %66 gibi büyük bir değer ile, ürün seçiminde en önemli rolü oynayan etken olarak görünüyor. Ürünün fiyatı ise şaşırtıcı bir biçimde en az önemli etkenler arasında. Buradan da anlaşılacağı gibi, şirketler proje yönetimi yazılımı seçerken kesenin ağzını açmaktan kaçınmıyor.

Ankete katılan profesyoneller, proje yönetimi yazılımı kullanmanın takım arasındaki iletişimi kuvvetlendirdiğini, çıkartılan son ürünün kalitesinin ve ekibin veriminin arttığını belirtmiş.

Lafı daha fazla uzatmadan, proje yönetimi yazılımlarına dair bir çok “neden” ve “nasıl” sorularına cevap veren infografiği de paylaşayım:

proje_yonetim_yazilimlari_infografik

Kaynak: Wrike Blog

Leave a Reply

Your email address will not be published.