AppleTeknoloji

Olmazsa Olmaz 10 Mac OS Uygulaması (Aralık 2015)

26.12.2015 — Goktug Turan

main

AppleTeknoloji

Olmazsa Olmaz 10 Mac OS Uygulaması (Aralık 2015)

26.12.2015 — Goktug Turan

Yıllardır Windows kullanıyorsunuz ve sonunda Mac OS’e geçiş için bilgisayarınızı değiştirdiniz. Ya da Mac üzerinde yazılım geliştirmek isteyen, fakat Mac OS’e yabancı olduğu için tereddüt eden bir yazılımcısınız. En kötü ihtimalle Windows üzerinde Hackintosh ile Mac OS çalıştırarak Mac dünyasını keşfetmeye çalışan bir maceracısınız…

Her ne amaçla Mac dünyasına giriş yaptıysanız, günlük işlerinizi ve kullanıcı deneyiminizi geliştirecek; bilmenizde ve kullanmanızda fayda olan –Windows’taki Solitaire gibi olmasa bile– bazı Mac OS uygulamaları var.

Lafı fazla uzatmadan listeye başlayalım.

1. BACKBLAZE

backblaze-b2Günümüzün en büyük sorunu kuşkusuz yaşanabilecek potansiyel veri kayıpları. Fiziksel yedekler almak her ne kadar çözüm üretse de, fiziksel donanımların başına gelebilecek aksilikler göz önüne alındığında en mantıklı çözüm verileri yedeklemek için cloud kullanmak.

Backblaze, Mac’iniz üzerindeki tüm dosyalarınızı güvenle cloud üzerinde saklayabileceğiniz bir servis sunuyor. İhtiyaç duyduğunuz zaman da dosyalarınızı parça parça indirebilir veya Backblaze’den tüm dosyalarınızı size bir USB disk üzerinde göndermesini isteyebilirsiniz!

Hem B2B hem B2C çalışan Backblaze, bugüne kadar 200 milyon GB’ın üzerinde veri depolamış.

Backblaze Link

2. DROPBOX

Dropbox-Logo_Dropbox’ı bilmeyen yoktur. Dosyalarınızı tüm cihazlarınızda senkronize biçimde tutmak ve istediğiniz zaman ulaşmanızı sağlayan Dropbox, aynı zamanda dosyalarınızı yedeklemenizi sağlıyor. Mac, Windows, iOS, Android gibi tüm platformlar üzerinde çalışan bu uygulama ile istediğiniz dosyanıza istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz gibi, dosyalarınızı kolaylıkla başkalarıyla da paylaşabilirsiniz.

Dropbox Link

3. FANTASTICAL 2

fantastical2-mac

iOS uygulamasında yakaladığı başarıdan sonra Mac için de geliştirilen Fantastical, çok iyi bir kullanıcı deneyimi sunan bir takvim uygulaması. Dil desteği sayesinde oldukça popülerleşen uygulamada takviminizi organize etmeniz gerçekten çok kolay ve zevkli.

Fantastical 2 – iTunes Link

4. SPOTIFY

spotify

Her ne kadar Apple, Apple Music ile Spotify’ı alt etmeye çalışsa da, Spotify halen pazarı domine eden servis. Ücretsiz olarak da kullanılabilen Spotify, içerdiği milyonlarca şarkı ve hazır playlist ile herkesin zevkine hitap ediyor.

Spotify Link

5. 1PASSWORD

1Password-Logo

Şifrelerinizi unutup duruyor musunuz? Veya şifrelerinizi oraya buraya yazdıktan sonra lazım olunca arayıp duruyor musunuz? Şifremi Unuttum linkine tıklamaktan bıktıysanız bu uygulamayı mutlaka kullanmalısınız. İnternet dünyasında kullandığınız tüm şifreleri tek bir yerde güvenle saklayarak, gerekli olduğunda kolayca kullanmanızı sağlayan 1Password, günde onlarca kez kullanıcı adı – şifre kombinasyonunu hatırlamak zorunda olan kişiler için birebir.

1Password, iCloud veya Dropbox üzerinden eşleştirdiğiniz tüm Mac, iOS, Windows ve Android cihazlarınızda da senkronize çalışarak siz neredeyseniz orada kullanıma hazır olarak bekliyor.

1Password – iTunes Link

6. PIXELMATOR

vectormator_mac

Pixelmator, Photoshop ile yapabileceğiniz işlerin %90’ını yapabileceğiniz ve çok daha uygun bir fiyata sahip olabileceğiniz bir uygulama. Tamamen Mac OS üzerinde çalışması için geliştirilmiş ve sürekli gelen güncellemeler ile yeni özelliklere kavuşan bu uygulama ile görsel düzenleme işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Pixelmator – iTunes Link

7. TWEETBOT

tweetbot_mac

Twitter bağımlısı bir kişiyseniz Tweetbot, Mac’iniz için olmazsa olmazlardan birisi. Twitter’ın resmi Mac OS uygulaması olsa da, Tweetbot daha işlevsel ve kullanıcı dostu oluşuyla daha çok tercih edilen, üçüncü parti bir uygulama.

Tweetbot for Mac Link


8. TRANSMISSION

Mac-Large

Ve karşınızda ata sporumuz olan Torrent! Bit Torrent’in Mac versiyonu diyebileceğimiz Transmission, kolay kullanımı, hızı ve sistemi yormaması ile dikkat çekiyor. Sık sık gelen güncellemeler ile yeni özelliklere kavuşan sistem BitTorrent for Mac ürününün en büyük rakibi.

Transmission Link

9. WUNDERLIST

wunderlist

Wunderlist, tüm platformlar üzeriden sunduğu uygulamaları ile tüm cihazlarınız arasında senkronize to-do-list’ler oluşturmanızı sağlıyor. Oluşturduğunuz bu yapılacaklar listesini başka kişiler ile paylaşabilir, listelerde yer alan maddeleri yorumlayabilir ve paylaştığınız kişiler ile aynı liste üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Piyasada bir çok benzeri ürün olsa da, Wunderlist kolay kullanımı ve senkronizasyon özellikleriyle diğer ürünleri geride bırakıyor.

Wunderlist – iTunes Link

10. SNAGIT

snagit11mac

İşim gereği sık sık ekran görüntüsü alıp üzerine notlar ekleyerek birilerine göndermem gerekiyor ve Snagit bunu verimli ve kolay yapabilmeyi sağlayan açık ara en iyi uygulama. Kolayca ekran görüntüsü alarak üzerine notlara alabilir ve kaydedip paylaşabileceğiniz bir yapıya sahip. Zengin editörü ve daha önce üzerinde çalışılan dosyalara kolay erişim sağlaması gibi bir çok artıya sahip olan uygulama hem Mac hem de Windows üzerinde çalışıyor.

Snagit Link

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.