main

Agile / Scrum

Sprint Burndown Chart Nedir?

19.06.2017 — Goktug Turan

burndown_chart-960x640.jpg

Burndown chart, belirli bir zaman aralığında yapılması planlanmış iş – zaman ilişkisini takip etmek amacıyla kullanılan bir grafiksel sunum çeşididir. Dikey eksende puan (story point) değerleri, yatay eksende ise zaman (gün) değerleri bulunur.

Scrum takımları, belirlenen hızları doğrultusunda oluşturdukları Sprint Backlog’un erimesini günlük olarak bu grafik üzerinden takip eder.

Agile / Scrum

Product Backlog Nedir?

17.06.2017 — Goktug Turan

product_backlog-960x502.png

Agile dönüşüm sürecinde öğrenilen ve adapte olunan en önemli kavramlardan birisi de “Product Backlog”.

Adından da anlaşılabileceği üzere, en basit ifade ile ürüne ait yapılması gereken işler, üründe olması gereken özellikler listesi olarak özetlenebilir.

Agile / Scrum

Product Owner vs. Business Analyst

12.06.2017 — Goktug Turan

management-meeting-960x960.jpg

IT dünyasında son yıllardaki yükselen değer olan “Agile Dönüşüm” beraberinde bir çok yenilikle her geçen gün daha da çok kabul görüyor ve yaygınlaşıyor. Günlük Scrum toplantıları, retrospective toplantıları, sprint review toplantıları, sprint planlama toplantıları, planning poker uygulamaları ve Scrum’ın beraberinde getirdiği yeni roller artık IT alanında çalışan bir çok kişinin aşina olduğu konular.

İş AnaliziProje Yönetimi

Release Notları Yazılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

24.04.2016 — Goktug Turan

release-notes-960x640.jpg

Release notları kavramı dilimze “Sürüm Notları” olarak çevrilebilir. Genelde iş dünyasında da release notları, versiyon notları veya sürüm notları olarak ifade edilir. Release notları her ne kadar ülkemizde gereken önemi görmese de, iş analistleri, proje yöneticileri ve pazarlama uzmanları için oldukça büyük önem taşır. Release notları, bir iş analistinin geride bıraktığı süreci (sprint’i) özetlerken, pazarlama ve satış uzmanlarının elini güçlendirebilir.

Proje Yönetimi

2016’da Proje Yönetimini Bekleyen 7 Yenilik

10.04.2016 — Goktug Turan

ProjectManager-Mdina-960x540.jpg

Teknolojinin durmadan geliştiği bir ekosistemde, proje yönetimi de bu yenilik ve gelişmelere ayak uydurmak zorunda kalıyor. Başta IT ekipleri olmak üzere tüm ekipler zaman içersinde çağa ayak uydurmak ve daha verimli çalışmak adına metodlarını güncelliyor ve bu gelişmelere ayak uydurmayı göze alamayan kurumlar yarışta geri sıralara düşüyor. 2016’nın ilk çeyreğini geride bıraktığımızı düşünürsek, bu yılın geri kalanında proje ve şirket yöneticilerini ne gibi yenilikler bekliyor; gelin 7 maddede ele alalım…

Proje Yönetimi

Verimli Çalışmanın Bilimsel Dayanağı: Molalar (İnfografik)

28.02.2016 — Goktug Turan

coffee_break_02-960x640.jpg

Çalışırken, kendinize çok yüklendiğiniz bir anda veya odaklanma sorunu yaşadığınız zaman, kendinizi zorlayarak devam etmektense, bir ara vermek daha akıllıca bir seçim olabilir. Çalışırken vereceğiniz kısa molalar, hem üretkenliğiniz ve veriminizi arttırır; hem de içinizde yaşadığınız gerilimi azaltır. İş yerinde belirli aralıkla mola vermenin veriminizi nasıl arttıracağını gösteren bir Wrike infografiği ile devam edelim...

Proje Yönetimi

Multitasking Beyninizi Öldürüyor!

23.02.2016 — Goktug Turan

4453018910_9d02aaf925_o-960x600.jpg

Multitasking, esnek çalışma saatleri ve yoğun iş temposu şartları altında çoğu iş veren tarafından aranan bir özellik. Bu kadar revaçta olan bir yetenek/özellik olunca bilim insanlarının da dikkatini çekmiş olacak ki üzerine yapılan ve genel düşünceyi apaçık çürüten çalışmalar mevcut. Multitasking nedir? Beyninizi nasıl öldürüyor? Multitasking ifadesinin Türkçe'de karşılığı nedir? Daha az zamanda daha çok iş yapmanızı sağlayarak verimi yükseltir mi?...

İş AnaliziProje Yönetimi

Online Toplantılarda Yaşanan 4 Sorun ve Çözümleri

09.02.2016 — Goktug Turan

people-office-group-team-960x636.jpg

Online toplantı yapmak, artık hemen hemen tüm sektörlerin ihtiyaç duyduğu ve kullandıkları bir süreç. Toplantı için harcanan zamanı azaltarak verimi arttırmayı hedefleseniz bile bazı durumlarda online toplantılar birer faciaya dönüşebiliyor. Peki online toplantılardan aldığımız verimi nasıl yükseltebiliriz?

Online toplantılar (veya sanal toplantılar) da aynı yüz yüze geçen toplantılar gibi bazı sorunlara sahip olmanın yanı sıra, yüz yüze toplantılarda yaşanmasının mümkün olmadığı bazı ekstra zorluklara sahiptir. Toplantı yapmanız gereken müşterileriniz veya paydaşlarınız başka bir şehirde veya başka bir ülkede ise nasıl bir yol izlemelisiniz? Bu yazıda bu sorunları ve çözümlerini 4 maddede ele alacağız.

AppleTeknoloji

Olmazsa Olmaz 10 Mac OS Uygulaması (Aralık 2015)

26.12.2015 — Goktug Turan

macbook_stock-960x615.jpg

Yıllardır Windows kullanıyorsunuz ve sonunda Mac OS’e geçiş için bilgisayarınızı değiştirdiniz. Ya da Mac üzerinde yazılım geliştirmek isteyen, fakat Mac OS’e yabancı olduğu için tereddüt eden bir yazılımcısınız. En kötü ihtimalle Windows üzerinde Hackintosh ile Mac OS çalıştırarak Mac dünyasını keşfetmeye çalışan bir maceracısınız…

Her ne amaçla Mac dünyasına giriş yaptıysanız, günlük işlerinizi ve kullanıcı deneyiminizi geliştirecek; bilmenizde ve kullanmanızda fayda olan –Windows’taki Solitaire gibi olmasa bile– bazı Mac OS uygulamaları var.